YSK'dan İstanbul için yeni hamle! Başlattı

(YSK) Yüksek Seçim Kurulu, İstanbul seçimlerinin yenilenmesine istisna olarak sunulan “seçimde usulsüzlüğe neden olduğu iddia edilen kişiler” hakkında suç duyurusunda bulunma kararından ise vazgeçti. İşte verilen o ilgili açıklamalar:

YSK'dan İstanbul için yeni hamle! Başlattı


YSK’nin dün aldığı soruşturma geçiren ilçe seçim kurulu başkanları ve seçim müdürlerinin 23 Haziran’daki seçimlerde ise görevlerine devam etmesi kararıyla beraber İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçimlerinin yenilenme gerekçeleri ise art arda düşmüş oldu.

YSK, BU SUÇ DUYURUSUNU GERİ ALDI

FOX TV’nin verilen haberine göre, YSK İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı suç duyurusunu geri aldı. YSK’nin bayramdan sonra Hâkimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) İlçe Seçim Kurulları’nın hâkim olan başkanları hakkında “sandık kurulu üyelerinin memuruyeti olmayan kişilerden oluşturulması” hususunda sorumlu oldukları iddiasıyla ise başvuru yapacağınıda bildirildi. YSK’nin bu kararına ilişkin, “İlçe Seçim Kurulu başkanları hâkim ve de onlarla ilgili soruşturmayı yürüten yer HSK. HSK hâkimlerle ilgili soruşturmayı yürütecek ama HSK’nin seçim müdürleriyle ve kurulun olan diğer üyeleriyle, memurlar veya diğer partili üyeleriyle bir soruşturma yürütme hakkı yokdur. Bu durumda ise YSK’nin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı suç duyurusunun, memurlarla ve partili üyeleriyle ilgili bölüm kadük kalmış oluyor. Suç duyurusu çekildiğine göre bu kişilere bir suç isnadı yapılamamış oluyor” diye denildi.

...:izmirhabergazetesi:...


Etiketler :   Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 
<< Önceki Haber YSK'dan İstanbul için yeni hamle! Başlattı Sonraki Haber >>

YSK'dan İstanbul için yeni hamle! Başlattı

YSK'dan İstanbul için yeni hamle! Başlattı

  Yukleme: 0.006652